REÎNCEPE DEZINSECȚIA TERESTRĂ

În continuarea activităților de dezinsecție efectuate până în prezent, începând cu data de 26.07.2019, în intervalele orare 06:00-10:00 și respectiv 21:00-24:00, Primăria municipiului Giurgiu prin Giurgiu Servicii Publice va efectua mai multe acțiuni de combatere a țânțarilor, muștelor, căpușelor,etc.
Pentru combaterea acestor vectori și dăunători vor fi aplicate tratamente terestre cu produse biodegradabile, neavând efecte dăunătoare asupra mediului înconjurător și care combat încă din faza incipientă insectele dăunătoare( țânțari, căpușe, muște, viespari etc.).
Finalizarea acestor operațiuni de dezinsecție este preconizată până la data de 15.08.2019 și vor fi efectuate numai în cazul în care condițiile meteorologice sunt favorabile, altfel activitățile vor fi reprogramate.
În perioada mai sus menționată, rugăm posesorii de familii de albine și de animale sensibile să ia toate măsurile necesare pentru a evita orice tip de incident, în caz contrar, Primaria Municipiului Giurgiu și respectiv Giurgiu Servicii Publice S.A., sunt absolvite de orice responsabilitate.
Pentru dezinsecție vor fi folosite substanțe produse omologate și avizate de Ministerul Sănătății Publice, respectiv: SOLFAC TRIO EC 200, PESTSTOP PERM 25 CS și BIOPREN 50 LML(larvicid),urmând să fie aplicate prin pulverizari cu aparate portabile (atomizoare și termonebulizatoare-fogger ), cu respectarea prevederilor legale de protecție a mediului, a sănătății și securității populației.
Zonele în care va fi efectuată dezinsecția sunt : Zona Tineretului ( Tineret Sud, Pasarelă CF, Bl. 60 Navrom, Piața Tineretului, Tineret Nord, Parcuri CF), Zona Oinac ( Str. 1 Decembrie 1918, zona de blocuri cartierOinac, Parc Tineretului – Steaua Dunării, Parc Tipografie ), Zona b-dul. București ( Pasarelă – Șos. București, Piața Decebal, cartier Negru Vodă, Parc Mihai Viteazul, Parc Clopotari, Str. Clopotari, zona LIDL, B-dul. MihaiViteazul, Zona Primărie), Zona Centrală ( Parc Alei, Str. Mareșal Foch, Parc Expoflora, Parc Telefoane, Zona Romarta, CEC, zona adiacentă ANAF și Consiliul Județean, Str. Petre Ghelmez, Str. Foișor, B-dul. CFR, Zona Policlinică( Cartier Policlinică, Parcul Elevilor, loc de joacă Str. Ramadan, loc de joacă Șos. Sloboziei, loc de joacă Str. Prunaru, Zona Istru, Zona ANL –URI (Steaua Dunării, Obor, Port) ,unitățile de învățământ ( grădinițe, școli, licee) de pe raza municipiului Giurgiu, cimitirele Smârda, Sf. Haralambie, Sf. Gheorghe precum și zonele cu acumulări de apă (bazine de decantare, lacuri de agrement, zone cu acumulări de ape meteorice, etc.) și acolo unde este vegetație abundentă.

Ultima modificare: 18.08.2022 – 14:09 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul LUCRĂRI EFECTUATE DE ADPP ÎN ULTIMA PERIOADĂ